Amaç ve Kapsam

Addicta: The Turkish Journal on Addictions toplumu ve bireyi ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan; alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin süreli yayınıdır.

Addicta bağımlılık sorununu ele alan araştırmaları yayımlayan hakemli, akademik bir dergidir. Derginin amacı uluslararası ve disiplinlerarası özgün, bilimsel çalışmalar için mecra olmak, bağımlılıkla ilgili nitelikli tartışmalar üretmek ve Türkiye’de bağımlılıkla ilgili politikaların şekillenmesine katkı sağlamaktır. Bu sebeple yayımlanacak çalışmalardan teknik yetkinliğin yanı sıra, bağımlılık tartışmalarına yeni ve özgün katkılar sağlamaları da beklenmektedir. Böylelikle Türkiye’de bağımlılık alanında çalışma yapan kişilerin ve/veya kurumların yararlanacağı bir birikimin oluşmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir.

Addicta, bağımlılık yapıcı her türlü madde ile ilişkili sorunları ve davranışsal bağımlılıkları konu edinen çalışmaları yayımlamaktadır. Bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını etkileyen farklı bağımlılık ve problemli kullanım türlerini inceleyen çalışmalar Addicta’nın kapsamındadır (tütün, alkol, uyuşturucu; bilgisayar, internet, TV, cep telefonu ve oyun-yarış; kumar, alışveriş, pornografi-seks, iş, yeme-içme).

Addicta‘da Sağlık Bilimleri, Halk Sağlığı, Kriminoloji, Adli Tıp, Hemşirelik, Toksikoloji, Psikiyatri, Sosyoloji, Psikoloji, Din Psikolojisi, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İletişim, Felsefe ve Sosyal Hizmetler alanlarından (bu alanların dışından da nitelikli) özgün araştırmalar, deneysel ve klinik çalışmalar, politika analizleri, vaka analizleri ve kitap değerlendirmeleri yayımlanmaktadır.